Kašeľ

Hoci si to mnoho ľudí neuvedomuje, kašeľ nie je choroba, ale obranná reakcia. Organizmus sa týmto mechanizmom snaží čistiť dýchacie cesty. Telo sa zbavuje rôznych látok, ktoré sa dostanú do pľúc. Či už je to nechtiac vdýchnuté jedlo, voda, dym alebo rôzne chemické výpary. Rovnakým spôsobom sa odstraňujú aj vlastné poškodené bunky a hlien.

Ako kašeľ vzniká?

Cudzorodá látka podráždi nervy v dýchacích cestách, svalstvo v brušnej dutine sa stiahne a hrtanová príchlopka sa uzavrie. Počas fázy kedy je príchlopka uzavretá, vzniká v pľúcach pretlak. Po jej náhlom otvorení je vzduch tlačený von z pľúc rýchlosťou až 200 km za hodinu. Spolu s unikajúcim vzduchom sú z pľúc väčšinou odstránené aj látky, ktoré dráždenie na kašeľ vyvolali.

Príčiny vzniku kašľa sú rôzne. Najčastejšie sú to cudzie častice, avšak podráždenie môžu vyvolať zápalové a infekčné ochorenia dýchacích ciest, tabakový dym, inhalácia dráždivých plynov alebo smogu. Ďalej to môžu byť lieky, napríklad ACE inhibítory, ktoré sa užívajú pri vysokom krvnom tlaku (hypertenzia), nádory či dráždenie centrálnej nervovej sústavy pri rôznych neurologických ochoreniach.

Aké druhy kašľa poznáme?

Poznáme viacero typov kašľa. Podľa dĺžky trvania ho môžeme rozdeliť na akútny, subchronický a chronický. Akútny kašeľ u detí obvykle trvá do 2 týždňov, u dospelých asi 3 týždne. Subchronický kašeľ trvá dlhšie, u detí viac než 4 týždne, u dospelých to môže byť aj viac ako 8 týždňov. Chronický kašeľ často trvá viac ako 3 mesiace.

Podľa tvorby hlienu delíme kašeľ na neproduktívny suchý kašeľ a produktívny vlhký kašeľ.

Suchý kašeľ

Suchý kašeľ je typický pre vdýchnutie cudzieho telesa, skorú fázu ochorení dýchacích ciest alebo pre iné ochorenia. Napríklad ho môže spôsobiť nadbytočná tvorba kyseliny v žalúdku tzv. pálenie záhy. Najčastejšou príčinou akútneho suchého kašľa je akútna infekcia dýchacích ciest, ktorú najčastejšie spôsobujú vírusy. Vplyvom infekcie dochádza k zápalom horných dýchacích ciest, ako sú laryngitída (zápal hrtanu) alebo tracheitída (zápal priedušnice). Spôsobujú opuch a zvýšenie prekrvenia sliznice, čo vedie k dráždeniu a dochádza ku kašľu. Takýto kašeľ sa prejavuje najmä vo večerných a nočných hodinách. Sprievodným príznakom je taktiež charakteristická zmena farby hlasu, kedy má pacient chrapľavý alebo zastretý hlas. V priebehu niekoľkých dní sa takýto suchý dráždivý kašeľ zmení na kašeľ vlhký.

Avšak, ak je kašeľ najvýraznejší po uložení sa do postele a chorý si dáva pod hlavu viacero vankúšov, sťažuje sa na zhoršené dýchanie, môže ísť o zlyhávanie ľavého srdca a tento stav by mal riešiť lekár.

Vlhký kašeľ

Vlhký kašeľ je charakteristický tvorbou hlienu (spúta). Je typický pre neskoršiu fázu ochorení dolných dýchacích ciest, hlavne priedušiek. Zápal priedušiek sa nazýva bronchitída. Toto ochorenie sa typicky vyskytuje v jarnom a jesennom období. Pôvodcami bronchitídy sú vírusové infekcie, ktoré spôsobujú tvorbu hustého hlienu. Dôležité je, aby sa tento hlien vykašľal a neostával v dýchacích cestách, pretože by to mohlo viesť k rozvoju rôznych komplikácií, ako sú sekundárne infekcie. Preto sa na liečenie bronchitídy užívajú lieky, ktoré napomáhajú vykašliavaniu, expektoranciá a mukolytiká.

Okrem zápalu priedušiek sa vlhký kašeľ vyskytuje pri zápale pľúc alebo iných ochoreniach spôsobených baktériami. Keďže sú často sprevádzané vysokou teplotou, súčasťou liečby môžu byť aj antipyretiká, lieky na tlmenie horúčky.

Liečba kašľa

Na liečbu kašľa sa používajú tri skupiny látok. Antitusiká, expektoranciá a mukolytiká.

Antitusiká sa používajú pri neproduktívnom suchom dráždivom kašli. Fungujú tak, že rôznymi mechanizmami znižujú dráždenie na kašeľ. Používajú sa vtedy, keď kašeľ pacienta zbytočne vyčerpáva alebo ho ruší počas spánku. Nesmú sa používať, ak je kašeľ produktívny a v dýchacích cestách sa tvorí hlien.

Expektoranciá a mukolytiká sa používajú na liečbu vlhkého produktívneho kašľa. Svojím pôsobením uľahčujú vykašliavanie hlienov. Ich účinok najčastejšie spočíva v zmene hustoty hlienu (riedky hlien sa ľahšie vykašle), prípadne ovplyvňujú jeho transport alebo aktivitu buniek, ktoré sa o transport hlienu starajú.

Ako si teda vybrať správny liek?

Odporúčame Vám zvoliť nejaký liek zo skupiny expektorancií a mukolytík. Prečo? Ako sme uviedli vyššie suchý kašeľ väčšinou po pár dňoch prejde do vlhkého. V prípade, že by ste užívali lieky tlmiace kašeľ, mohlo by sa stať, že v pľúcach sa začne hromadiť hlien, čo môže viesť k vážnym komplikáciám, napríklad zápalu pľúc. Navyše prax v lekárni nám ukázala, že málokto vie odhadnúť, aký kašeľ vlastne má a veľa pacientov s kašľom v produktívnej fáze ho stále označuje za suchý.

Samozrejme nepovažujeme lieky na suchý kašeľ za zbytočné. V správnych indikáciách majú svoje opodstatnenie. Ide napríklad o jednorazové dávky večer pred spaním, keď kašeľ pacienta budí, alebo o liečbu chronického kašľa. Avšak podľa nášho názoru by sa mali antitusiká podávať prednostne na základe odporúčania lekára.

Počas liečby akútneho kašľa je vhodné zvýšiť pitný režim. Výborné sú napríklad čaje na kašeľ a priedušky. Okrem toho, je dobré posilniť imunitu a obranyschopnosť organizmu vitamínom C, zinkom alebo komplexnými prípravkami, napríklad Imunoglukan Akut.

Kedy treba vyhľadať lekára?

Ak má kašeľ dieťa mladšie ako 3 mesiace.

Ak kašeľ nereaguje na liečbu dlhšie ako 10 dní.

Ak je hlien sivý, zelenožltý alebo obsahuje krv.

Ak sú problémy s dýchaním.

Ak je dýchanie bolestivé.

Ak kašeľ vznikne bez zjavnej príčiny.

Aké choroby sa prejavujú kašľom?

Zápal pľúc – pneumónia

Príznaky zápalu pľúc sú produktívny vlhký kašeľ, bodavá bolesť na hrudi počas hlbokého nádychu, krátky zrýchlený dych, horúčka, zimnica. Príčinou je infekcia spôsobená najčastejšie vírusmi a baktériami, menej často hubami a parazitmi. Existujú aj neinfekčné zápaly pľúc. Liečba spočíva v tlmení teploty, podávaní expektorancií alebo mukolytík. Potrebný je dostatok tekutín, vitamínov a kľud na lôžku. V prípade nevírusových infekcií sa používajú antibiotiká. Zápal pľúc je nebezpečný hlavne pre malé deti a staršie osoby.

Zápal priedušiek – bronchitída

Príznaky zápalu priedušiek sú produktívny kašeľ, krátky dych, bolesti na hrudi, zvýšená teplota. Bronchitída môže mať dve formy akútnu a chronickú. Akútna forma je vo viac ako 90% spôsobená vírusmi. Chronická forma je najčastejšie spôsobená fajčením alebo pobytom v priestoroch s veľmi znečisteným ovzduším. Terapia akútnej bronchitídy spočíva v uľahčení vykašliavania, v prípade potreby sa tlmí teplota. Ak je spôsobená bakteriálnou infekciou podávajú sa antibiotiká. Počas liečby je nutné zvýšiť pitný režim, vďaka čomu sa zníži hustota hlienu a uľahčí sa jeho vykašliavanie. Toto platí aj pre chronickú formu.

Pri chronickej forme je najdôležitejšie vyhýbať sa znečistenému ovzdušiu a prestať fajčiť. Okrem liekov na uľahčenie vykašliavania sa často používajú lieky nazývané bronchodilatanciá, ktoré zlepšujú priechodnosť dýchacích ciest.

Čierny kašeľ (Pertussis)

Na začiatku môžu byť príznaky čierneho kašľa mierne, pripomínajú bežné nachladnutie. Zvýšená teplota, mierny kašeľ a tečúci nos. Avšak po pár dňoch sa objaví typický záchvatovitý kašeľ, ktorý je tak silný, že môže vyvolať vracanie a v extrémnych prípadoch si chorá osoba počas záchvatu môže zlomiť rebrá. Takýto kašeľ je veľmi únavný a zvlášť nebezpečný pre veľmi malé deti, u ktorých sa namiesto kašľania môžu objavovať zástavy dychu. Čierny kašeľ je často sprevádzaný mnohými komplikáciami, ako je zápal stredného ucha, zápal pľúc zriedkavo aj poškodenie mozgu. Kašeľ trvá zvyčajne niekoľko týždňov až mesiacov.

Pôvodcom čierneho kašľa je baktéria Bordatella pertussis, ktorá sa šíri kvapôčkovou infekciou. Liečba spočíva v podávaní antibiotík a tlmení príznakov.

Čierny kašeľ bol v minulosti najmä pre dojčatá a malé deti často smrteľnou chorobou. V súčasnosti je už úmrtnosť a aj celková chorobnosť oveľa nižšia najmä vďaka očkovaniu. Smutné je, že vďaka rastúcemu trendu odmietania očkovania sa v posledných rokoch začína čierny kašeľ opäť objavovať.

Bohužiaľ toto nie sú ani zďaleka všetky choroby, ktoré sa môžu prejavovať kašľom avšak ich podrobné vymenovanie presahuje možnosti tohto článku.