Hemoroidy má každý, ale nemusí to byť zlatá žila.

Čo sú hemoroidy?

Je to sú súbor ciev, hladkej svaloviny a väziva okolo análneho otvoru. Keď všetko funguje tak, ako má, pomáhajú pri správnom vyprázdňovaní, ale aj udržaní stolice. Takže, celkom nečakane, hemoroidy má vlastne každý. Problém nastane, keď sa cievy uvoľnia zo svojho umiestnenia a nadmerne sa rozšíria. To má za následok súbor charakteristických príznakov, ktorý označujeme rovnakým názvom – hemoroidy alebo ľudovo zlatá žila.

 

Máte zlatú žilu?

 

Čítajte ďalej a zistite viac.

Nemáte čas čítať? Pozrite si infografiku!

Alebo si môžete pozrieť konkrétne riešenia problémov s hemoroidmi.

 

 

Koľko ľudí má tú smolu, že slovo hemoroidy u nich označuje chorobu?

Je ich dosť veľa. Podľa štatistických údajov 30% populácie staršej ako 30 rokov, u ľudí starších ako 50 rokov je to dokonca 50%. Zlatá žila trápi rovnako mužov aj ženy. U veľkého percenta žien sa objavia hemoroidy v tehotenstve. Dôvodom je, zvýšené prekrvenie v panvovej oblasti a tlak rastúcej maternice. Niekedy sa môžu objaviť pri pôrode ako dôsledok príliš silného tlačenia.

Častejšie postihujú ľudí so sedavým zamestnaním alebo sedavým spôsobom života. Výraznú úlohu hrá aj genetická predispozícia k slabosti cievnych stien. Takíto jedinci majú často problém nielen s hemoroidmi, ale aj s varixami – kŕčovými žilami. Jedným z najväčších rizikových faktorov je zápcha, pri ktorej sú počas vyprázdňovania steny análneho otvoru a teda aj cievy vystavené vysokému tlaku. Špeciálne sú pri zápche ohrození dospelí a starší ľudia, u ktorých je väzivové tkanivo okolo hemoroidálnych ciev oslabené vekom. Avšak môže ich vyvolať aj dlhotrvajúca hnačka, infekcia v okolí análneho otvoru alebo veľká fyzická námaha.

Možno je to nečakané, ale zlatá žila nie je choroba súčasnosti. Trápi ľudstvo pravdepodobne odjakživa, prvá písomná zmienka pochádza z egyptského papyrusu datovaného do roku 1700 p.n.l.. Autor na ňom popísal jednoduchý recept, ako pripraviť masť na hemoroidy.

Tento delikátny problém môže postihnúť každého, chudobného aj bohatého, neznámeho aj slávneho. Zo známych historických osobností môžeme menovať napríklad Napoleona. Nepotvrdená teória dokonca tvrdí, že slávnu bitku pri Waterloo prehral práve kvôli tejto chorobe. V rozhodujúci deň nebol schopný jazdy na koni, preto sa útok jeho jednotiek začal neskôr ako mal, čo ho stálo víťazstvo.

 

Aké sú príznaky?

Krv v stolici, krv na toaletnom papieri po stolici, svrbenie konečníku, bolesť konečníku pri vyprázdňovaní, ale často aj v pokoji, krvácanie z konečníka, pocit cudzieho telesa v konečníku, opuch, zápal, prolabovaná (vystúpená) sliznica alebo prasknutá cieva.

 

Ako vyzerá zlatá žila?

Vzhľad výrazne ovplyvňuje ich lokalizácia. Podľa toho, kde sa nachádzajú, ich delíme na dva typy:

 

Vonkajšie hemoroidy

Vonkajšie hemoroidy.

Armin Kübelbeck, CC-BY-SA, Wikimedia Commons

 

Vyskytujú sa pod kožou v tesnej blízkosti análneho otvoru. Prejavujú sa ako malé hrčky. Ak sú tesne pod kožou, môžu mať modrastý nádych z nahromadenej krvi. Vznikajú ako dôsledok prasknutia malej cievky.  Bolesť býva stredne až veľmi silná.

 

 

 

 

Vnútorné hemoroidy

Väčšinou ich nevidno, lebo sa objavujú na vnútornej strane konečníka. Podľa Goligherovej klasifikácie majú 4 stupne.

Prvý stupeň.

Armin Kübelbeck, CC-BY-SA, Wikimedia Commons

 

1. stupeň: v tomto štádiu sa zlatá žila takmer neprejavuje, cievy sú len mierne vystúpené. Môže sa objaviť svrbenie konečníku, zriedkavo možno pozorovať krv na toaletnom papieri po stolici.

 

 

 

 

Druhý stupeň.

Armin Kübelbeck, CC-BY-SA, Wikimedia Commons

 

2. stupeň:  krvácanie z konečníka je pravidelné, svrbenie v konečníku tiež. Objavuje sa bolesť pri stolici. Môže dôjsť k prolapsu hemoroidu, ktorý sa samovoľne vráti na pôvodné miesto.

 

 

 

 

 

Tretí stupeň.

Armin Kübelbeck, CC-BY-SA, Wikimedia Commons

 

3. stupeň: krv v stolici sa objavuje pravidelne a veľmi často. Pri stolici dochádza pravidelne k prolapsu hemoroidu, ktorý sa na svoje miesto nevráti samovoľne, je nutné ho mechanicky zatlačiť späť. Bolesť pri stolici je častá a značná. Pravidelné býva aj svrbenie konečníku.

 

 

 

 

Štvrtý stupeň.

Armin Kübelbeck, CC-BY-SA, Wikimedia Commons

 

4. stupeň: v tomto štádiu sa zlatá žila prejavuje všetkými príznakmi ako v 3. stupni, avšak vnútorné hemoroidy sú trvalo vystúpené z konečníka.

 

 

 

 

 

Ako sa zbaviť hemoroidov?

Zvolená liečba závisí od ich druhu a aktuálneho stavu. V zásade však existujú dva spôsoby ako tento problém liečiť. Sú nimi konzervatívna a chirurgická liečba, ktoré sa často kombinujú.

 

Konzervatívna liečba

Hlavným zámerom konzervatívnej liečby je predchádzať tomu aby zlatá žila vôbec vznikla. V prípade, že sa tak stane a nie je nutná okamžitá chirurgická liečba, používajú sa lieky, ktoré tlmia akútne príznaky a pomáhajú obnoviť pôvodný zdravotný stav. Okrem toho kladie dôraz na správnu hygienu ako prevenciu pred ďalšími komplikáciami spôsobenými infekciou.

1, Zmena životosprávy

pohybstravaPrvým krokom pri konzervatívnej liečbe je úprava životosprávy a životného štýlu. Pacient musí zvýšiť príjem vlákniny a tekutín. To znamená celozrnné potraviny a čo najviac nešúpaného ovocia a zeleniny. V prípade potreby je možné navýšiť obsah vlákniny v strave doplnkami výživy, ako je psyllium. Pitný režim je nemenej dôležitý. Podľa odporúčania Mayo Clinic by muži mali denne vypiť zhruba 3 litre tekutín, ženy o niečo menej 2,2 litra. Tieto režimové opatrenia sú dôležité, aby sa minimalizovalo riziko, že pacient bude mať zápchu, ktorej dôsledkom býva zlatá žila. Priaznivý efekt na prevenciu zápchy má tiež pravidelné užívanie probiotík a fyzická aktivita. Stravujte sa pravidelne, obmedzte príjem nápojov, ktoré majú močopudný účinok (nápoje s obsahom kofeínu, alkohol). Menej vody v tele má za následok tvrdšiu stolicu. Ako už bolo spomínané vyššie, zlatú žilu zhoršuje dlhodobé sedenie. Preto si treba uvedomiť podstatnú vec. Záchod nie je knižnica! Pobyt na toalete je nutné obmedziť len na čas potrebný na vykonanie potreby. Dlhodobé vysedávanie pri čítaní alebo hraní hier Vám stav len zhorší.

„TONE“ koncept

Niektorí pacienti v zahraničí na zmiernenie svojich príznakov s úspechom používali „TONE“. V podstate ide o mnemotechnickú pomôcku, kde každé písmeno znamená jeden z cieľov liečby.

T, three minutes at defecation (stolica by nemala trvať dlhšie ako 3 minúty);  O, once-a-day defecation frequency (fekvencia stolice by mala byť raz denne); N, no straining during passing motions (stolica by mala byť bez námahy); E, enough fiber (dostatok vlákniny).  Dodržiavanie „TONE“ zlepšilo príznaky viac ako 80% pacientom, ktorí sa zúčastnili danej štúdie. Avšak je nutné dodať, že dodržiavanie tohto konceptu musí byť dlhodobé, v rámci danej štúdie to bolo 1 až 8 rokov, ideálne po celý život.

 

2, Správna hygiena

Hygiena.Nesprávna hygiena môže byť príčinou ďalších komplikácií v podobe infekcie. Najideálnejšie je po stolici očistiť okolie análneho otvoru vodou (bidet, sprcha). Samozrejmosťou by mal byť čo najjemnejší toaletný papier, ktorý môžete jemne navlhčiť. Vhodné sú aj špeciálne vlhčené obrúsky. Netreba zabúdať, že nie všetky je možné spláchnuť v záchode. Niektoré obrúsky môžu byť napustené rôznymi bylinnými extraktmi. Do tejto skupiny patria vlhčené obrúsky Hemoral. Vďaka účinným látkam, ktoré obsahujú, znižujú podráždenie pokožky v okolí konečníka a zmierňujú  charakteristické symptómy.

 

3, Lokálne masti, krémy a čapíky

Ikona krem.Do tejto skupiny produktov patria rôzne lieky a zdravotnícke pomôcky.

Lieky na hemoroidy spravidla obsahujú kombináciu účinných látok – najčastejšie lokálneho anestetika, ktoré akútne zmierni bolesť a druhej účinnej látky, ktorá môže mať protizápalové vlastnosti, ovplyvňuje krvácanie alebo priepustnosť cievnej steny. Na niektoré lieky z tejto skupiny je potrebný recept, iné spadajú do kategórie lieky bez predpisu, napríklad Faktu, Procto-glyvenol a môžete si ich kúpiť aj v našej internetovej lekárni Liečba.

Zdravotnícke pomôcky väčšinou obsahujú rastlinné extrakty. Najčastejšie je to extrakt z dubovej kôry, ktorá má sťahujúci účinok. Často je tiež používaný extrakt z aloe vera, ktorý podporuje hojenie drobných rán – napríklad Hemostop gél.

 

4, Tablety s obsahom bioflavonoidov

tabletyTáto skupina obsahuje lieky a doplnky výživy. Najčastejšími zástupcami účinných látok sú rutín, hesperidín, diosmín. Ich účinok spočíva v znížení priepustnosti ciev, zlepšení cievneho tonusu a ovplyvnení vylučovania látok, ktoré regulujú zápal. Keď sú cievy pevnejšie, je menšia šanca, že sa v nich vytvorí krvná zrazenia alebo vystúpia zo svojho miesta.

Niektoré lieky z tejto skupiny sú viazané na lekársky predpis, niektoré sa dajú kúpiť aj bez receptu napríklad Venoruton alebo Cilkanol.

Výživové doplnky z tejto kategórie majú často podobné zloženie. Napríklad Hemostop Synbio. Tento produkt okrem bioflavonoidov obsahuje tiež probiotiká, prebiotiká a rozpustnú vlákninu, ktoré pôsobia ako prevencia vzniku zápchy.

 

Chirurgická liečba

V niektorých prípadoch konzervatívna liečba na zlatú žilu nestačí. Návšteva lekára je nevyhnutná a je nutné podrobiť sa jednému z nasledujúcich zákrokov. Podľa závažností ich rozdeľujeme do troch skupín.
Kreslený chirurg

Ambulantné zákroky

Zlatá žila býva ošetrená sklerotizáciou, infračervenou koaguláciou alebo laserovými zákrokmi. Najefektívnejší ambulantný zákrok je Barronova ligatúra, pri ktorej sa na hemoroid špeciálnym nástrojom nasadí gumený krúžok, ktorý zamedzí prívodu krvi do hemoroidu. Ten po pár dňoch odpadne a vylúči sa stolicou.

Miniinvazívne zákroky

Niekedy sa vykonávajú v rámci jednodňovej chirurgie, zvyčajne však hospitalizácia trvá 1 až 3 dni. Najčastejšie sa používa jedna z týchto metód. Dearterializácia s USG kontrolou, Longova operácia tiež nazývaná PPH alebo Staplerova anopexia.

Klasické operačné zákroky

Sem patrí hemoroidektómia pri ktorej dochádza k odstráneniu hemoroidálnych uzlov. Zlatá žila môže byť pri tomto postupe odstránená technikou podľa Fergussona alebo Morgan-Milligana.

 

Stručný prehľad

Hemoroidy infografika.

Ako si vybrať z našej ponuky?

V súčasnosti existuje množstvo produktov, ktoré Vám môžu pomôcť. Aby sme Vám uľahčili orientáciu v širokom sortimente produktov pripravili sme pre Vás tri balíčky.

Prvý balíček akútna liečba je určený pri akútnych ťažkostiach.

Balíček akútna liečba.
Ako už názov napovedá, tento balíček je vhodný priamo vtedy, keď akútne trpíte typickými príznakmi. Účinné látky v kréme a čapíkoch Procto-glyvenol tlmia bolesť, svrbenie a zápal. Krém odporúčame potierať 2-krát denne a večer pred spaním aplikovať čapík. Tablety Aescin svojím pôsobením tiež tlmia zápal, znižujú opuch a urýchľujú vstrebávanie krvných zrazenín. Tento balíček je vhodný na akútnu liečbu vonkajších hemoroidov a vnútorných hemoroidov prvého až druhého stupňa.

 

Druhý balíček s názvom dlhodobá starostlivosť je vhodné používať vtedy, keď Vás zlatá žila akútne netrápi.

Dlhodobá starostlivosť. V tomto balíčku nájdete Hemostop tablety, Psylium a Hemoral obrúsky. Hemostop tablety obsahujú bioflavonoidy, ktoré posilňujú cievnu stenu. Okrem toho obsahujú probiotiká a rozpustnú vlákninu. Spolu s nerozpustnou vlákninou Psylium tvoria kombináciu, vďaka ktorej znížite riziko zápchy, jedného z najčastejších spúšťačov hemoroidov. Hemoral obrúsky môžete použiť na hygienu konečníka po stolici, keď nemáte možnosť použiť bidet alebo sprchu. Takisto sú vhodné na zmiernenie prvých príznakov.

 

Tretí balíček Hemoroidy  v tehotenstve obsahuje len také produkty, ktoré môže bez obáv používať každá budúca mamička.

Balíček tehotenstvo.
Masť Preparation H je liek, ktorý zmierňuje opuch a svrbenie. Odporúčame aplikovať aspoň 2-krát denne. Hemoral obrúsky sú vhodné na každodennú hygienu konečníka. Multigyn análne kompresy obsahujú špeciálny gél, ktorý redukuje tvorbu baktérií. Najideálnejšie je aplikovať ich večer pred spaním na dobu minimálne 30 minút. Dubová kôra sa používa na prípravu sedacieho kúpeľa, ktorý je možné absolvovať kedykoľvek počas dňa, alebo ho môžete striedať s použitím kompresov Multigyn. Posledný produkt v tomto balíčku je nerozpustná vláknina Psylium, ktorá pôsobí ako prevencia zápchy.

 

Hemoroidy – zlatá žila predstavujú nepríjemný, avšak nie neriešiteľný problém, ak máte ďalšie otázky napíšte nám, alebo kontaktujte svojho lekára.