Ako liečiť bolesť?

Bolesť je veľmi subjektívny pocit, „to isté“ bolí každého inak. Liečba bolesti je však dôležitá pre každého rovnako.

Trochu teórie na úvod.

Bolesť sa popisuje, ako nepríjemný senzorický alebo emocionálny zážitok spojený spravidla s poškodením tkaniva. Vyvinula sa ako jeden z obranných mechanizmov organizmu, ktorý nám signalizuje hroziace poškodenie alebo existujúce poškodenie. Pekným príkladom je moment, keď sa chytíme niečo horúceho. Okamžite odtiahneme ruku bez toho aby sme o tom uvažovali, lebo to bolí. Väčšinou sa nám nič nestane. Avšak ak by sme túto bolesť nevnímali, mohlo by sa stať, že sa spálime tak, že by sme prišli o prsty. Preto bolesť ako taká nie je zbytočná, lebo nám dáva vedieť, že sa deje niečo zlé.

Podľa dĺžky trvania rozlišujeme bolesť akútnu a chronickú.

 

Akútna bolesť.

Plní funkciu varovného signálu. Mala by vymiznúť po odznení príznakov ochorenia, resp. po vyhojení poškodeného tkaniva. Maximálne však do 3 mesiacov. S touto bolesťou sa čas od času stretáva každý. Patria sem napríklad bolesti zubov, svalov, poúrazové bolesti alebo migréna.

 

Chronická bolesť.

Je zapríčinená dlhodobým patologickým procesom, kedy sú poškodzované tkanivá i orgány. Trvá neustále mesiace až roky alebo sa vracia pravidelne a spôsobuje pacientovi fyzickú, psychickú aj sociálnu ujmu. Príkladom chronickej bolesti je nádorová bolesť alebo takzvané neuropatické bolesti, ktoré vznikajú poškodením nervov.

 

Oba typy je potrebné liečiť spolu s príčinou – primárnym ochorením. Ak sa podarí rýchlo uľaviť od bolesti, nedochádza ku chronifikácii a liečba prvotného ochorenia prebieha účinnejšie. Naopak, zanedbaním bolestivých stavov sa zhoršuje celkový fyzický i psychický stav a spolupráca pacienta v liečebnom procese. Dochádza k nespavosti, úzkosti až depresií a sociálnej izolácií. Chronické diagnózy vyžadujú odbornú komplexnú liečbu, väčšinou pod vedením lekára špecialistu na liečbu bolesti – algeziológa.

Bolesť je nutné liečiť nehľadiac na stav základného ochorenia, aby sa  znížilo obmedzenie a zlepšila funkcia postihnutého orgánu. Zníženie intenzity bolesti vedie k rýchlejšej rekonvalescencii.

Akútnu bolesť, ktorá nie je spôsobená vážnym úrazom, možno liečiť aj bez pomoci lekára.

 

Ako si však vybrať vhodný liek?

Na voľný predaj sú dostupné najčastejšie analgetiká zo skupiny nesteroidných antiflogistík, určené na akútne bolesti miernej až silnej intenzity. Pri výbere analgetika v lekárni odporúčame zohľadniť viaceré kritérií:

 

Lokalizácia a rozsah bolesti

Ak sa jedná o izolovanú časť, napríklad koleno, lakeť, zvoľte topickú (lokálnu) formu lieku – gél, krém, náplasť alebo sprej. Z lokálnych foriem sú najpohodlnejšie náplasti. Flector EP náplasť po nalepení účinkuje 12 hodín, takže ju stačí aplikovať raz denne. Ostatné lokálne formy treba aplikovať viac krát za deň. Výhodou gélov ako Flector EP gél je jemný chladivý efekt a to, že nezanechávajú mastný film. Krémy sú síce mastnejšie, ale dajú sa využiť na masáž, napríklad Ibalgin Krém. Hlavnou prednosťou sprejov je to, že ich po aplikácii netreba rozotierať.

Pri bolestiach hlavy, zubov, celého tela pri horúčkových stavoch je účinnejšie podávať tablety, kapsuly alebo sirupy pre deti.

 

Zdravotný stav

Ak trpíte vredovým ochorením žalúdka, zvýšenou tvorbou žalúdočnej kyseliny, pálením záhy alebo máte citlivý žalúdok najvhodnejšie sú lieky na báze paracetamolu (Paralen, Panadol). Na stredne silné bolesti Panadol Extra Novum, na veľmi silné Panadol Ultra. Ak potrebujete okamžitý efekt k dispozícii máte formy šumivých tabliet Panadol Extra Rapid a Panadol Ultra rapid. Astmatici by sa mali vyhýbať kyseline acetylsalicylovej a ibuprofénu. Preto je lepšou voľbou účinná látka naproxén v lieku Nalgesin S alebo už spomínaný paracetamol.

V prípade laktácie, alebo gravidity je možné užívať paracetamol v liekoch Paralen 500 alebo Panadol Novum. Počas tehotenstva by ste mali užívanie konzultovať s lekárom. Dojčiace mamičky môžu užívať lieky s obsahom paracetamolu jeden deň aj bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.

 

Vek

Deťom mladším ako 15 rokov neodporúčame analgetiká s obsahom kyseliny acetylsalicylovej z dôvodu rizika vzniku Reyovho syndrómu, ktorý môže viesť ku vážnym zdravotným komplikáciám. Na bolesti u detí od 3 mesiacov je najvhodnejší ibuprofen s rokmi overným účinkom a bezpčnosťou. Liekovú formu môžete zvoliť podľa veku dieťaťa. Sirup Nurofen je vhodný pre vek od 3 mesiacov do 6 rokov s jahodovou alebo pomarančovou príchuťou. Od 6 rokov sirup Nurofen suspenzia pre deti 4%, cmúľacie tablety Nurofen Active alebo tablety Ibalgin 200. Od veku 12 rokov sú vhodné tablety alebo kapsuly obsahom 400 mg ibuprofenu napríklad Ibalgin 400.

Dospelí majú na výber okrem ibuprofénu lieky s obsahom diklofenaku Voltaren Actigo Extra, naproxénu Nalgesin S, alebo acetylsalicylovej kyseliny Aspirin 500. Účinkujú proti bolesti približne rovnako intenzívne ako ibuprofen, pričom potenciálne riziká sú väčšie. Uvádzame ich ako druhú voľbu a len pre osoby, ktoré netrpia ochorením žalúdka.

 

Druh bolesti

Ak sa jedná o akútnu poúrazovú bolesť, napríklad seknutie v krížoch, podvrtnutie je na začiatok vhodná kombinácia lokálnej (náplasť/gél) a perorálnej formy (tablety). Takto dosiahneme rýchly nástup účinku. V nasledujúcich dňoch sa tablety postupne vysadia a do úplného vyliečenia sa používa len lokálna forma. V prípade, že sa po úraze vytvoril hematóm „modrina“ odporúčame použiť Ibalgin Duo Effect. Je to dvojzložkový liek, ktorý nielen tlmí zápal a bolesť, ale aj urýchľuje rozpúšťanie hematómu.

Pri poúrazových bolestiach je v rámci liečby nutné dopriať organizmu dostatočný čas na regeneráciu. Na zrýchlenie procesu regenerácie po rôznych úrazoch, alebo pri pooperačných stavoch sa veľmi dobre osvedčil Wobenzym.

Na bolesti hlavy a zubov sú ideálne rozpustné tablety Panadol Ultra Rapid, tablety s účinkom už do 5 minút Ibalgin Fast alebo novinka Ibalgin Rapidcaps.

 

V kategórii Liečba bolesti nájdete rozhodovací strom, ktorý Vám pomôže zvoliť správny prípravok na konkrétny problém. V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na našej emailovej adrese poradna@lekarenliecba.sk.

Buďte zdraví a užívajte si život bez bolesti.